HLG-120H-48A LED Driver: 48V, 2.5A, 120W Constant Current & Voltage, Adjustable via Internal Potentiometer, 92% Efficiency, for Outdoor & Commercial Lighting
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
23
quantity
Product details
Category
HLG-120H series is a 120W LED AC to DC power supply, which is mainly characterized by constant current output and constant voltage output design. This series of models can operate with an input voltage of 90~305VAC and provide a variety of models with output rated voltages between 12V~54V. With a high conversion efficiency of up to 93.5% and a fanless design, it can work in the temperature range of -40°C~+80°C under natural air cooling. Thanks to its metal housing and IP67/IP65 design, the HLG-120H is suitable for both indoor and outdoor applications. The HLG-120H is equipped with a variety of options(e.g. several dimming methods) to provide optimal design flexibility for luminaire systems.
  • Certified Performance: The HLG-120H-48A offers 48V, 2.5A output with 120W power, ideal for demanding LED applications. Features dual-mode (CC and CV) adjustment, encased in a robust metal housing. UL, TUV certified.